Krojované hody - 14.-15. 10. 2017

Císařské hody

Letošní hodová příprava probíhala jako vždy v duchu velkých nákupů, ručních prací (výroby růží a mašlí), dřevorubeckého řemesla (zajištění chvojí na věnce), zařizování, tanečních i pěveckých kurzů a v neposlední řadě také domlouvání stárků. Tentokrát jsme měli trumf v rukávu už na počátku. Z dřívějška jsme měli písemně doloženo, že se stárkování chopí Lukáš Prygl a Kristýna Procházková. Tato devíza se však ukázala nedostatečnou, neboť se nám nepodařilo znásobit počet stárkujících párů ani o nejmenší možné číslo. Loňská nula a letošní jednička věstí vzestupnou tendenci, takže v tomto ohledu zůstáváme optimističtí a věříme, že obyvatelstvo Lovčic, schopno dopočítat tuto řadu, se postará o naplnění prognózy a tím i zachování hodových tradic bez trapného přemlouvání a slibování hor a dolů. (Stejně je nemáme…) Nutno říci, že volba stárků byla šťastná, neboť co nestačilo do kvantity, nahradila kvalita. Inu stárkovských povinností se každý nezhostí tak dobře, jako se to povedlo letošnímu páru.

Tradičně nás na hody hudebně podporuje Galánka, jsou tady už dobře zapsaní, patří mezi naši hodovou jistotu a spokojenost s výběrem kapely projevuje už nějaký ten rok např. i pan starosta tím, že je pravidelně v sobotu večer představuje familiérnějším jménem Galánečka. Chlapci i dívky s DH si už na to pomalu zvykají, ačkoli kapela takového názvu existuje jinde. Mezi hodové novinky patří i spolupráce s cimbálkou, letos to byla Vacenovská CM, jejíž přítomnost mnozí ocenili kladně…a hlasitě.

Sobotní zvaní na hody začalo časně, dle plánu, a první „řízková“ zastávka u starosty předznamenala směr, kterým se po celý víkend ubíral stravovací plán všech hodovníků, zejména muzikantů. Vydatná strava a dobře nastavený pitný režim poháněly krojovanou chasu kupředu, mnohdy spoluobčany překvapili, jak brzy se u jejich domů objevili. Rychlost odpovídala strategii celé akce. Vždyť už v sedm večer začínala hodová zábava s povolováním hodů. Večer zahájila svižným tempem cimbálka, která všechny rozproudila a navnadila pro nadcházející hodový rej. Velká účast a radost návštěvníků byla blahodárným elixírem pro každého Habřéka, sál i balkóny byly plné, o přízeň se spravedlivě dělila cimbálka i dechovka, taktéž nápoje a strava se utěšeně dostávaly ze strany pultů v kavárně na stranu zákazníků a dobrá nálada se stupňovala tak, že při srdíčkovém sóle místy přicházeli tanečníci sami pro perníkovou ozdobu i vinné osvěžení, nehodlali totiž čekat, až si jich zatahující páry všimnou, aby jim náhodou barometr dobré nálady prudce neklesl. A za takové hodůchtivé návštěvníky je každý Habřék rád.

Nedělní hodové povinnosti vyhnali hned ráno všechny zodpovědné krojované do kostela, díky tomu se dá přítomnost dětí, mládeže i starších v kroji považovat za splněný úkol, i když byl pro některé přítomné téměř nadlidský. Na odpolední průvod už se stihli probudit i ostatní, a tak mohli mít všichni příznivci hodové tradice nefalšovanou radost z pohledu na průvod krojovaných, který včetně muzikantů čítal necelou stovku. A tak nejen srdce Habřékovo zaplesalo. Odpolední návštěva dědiny u stárka a stárky proběhla za krásného počasí a příjemné atmosféry a nikomu na dobré náladě neubral ani fakt, že nový taneční parket před Pryglovým vznikl až o nějaký týden později. Třeba to bude dobrý důvod stárkovat pro dalšího končana.

Odpolední průvod byl tradičně zakončen na kulturním domě, krojovaní se při pochodu na sále na sebe lepili a tlačili, aby někdo nezůstal za dveřmi. Tolik jich bylo. Stárci zvládli svůj sólový tanec, zaváďku, nebývale s chutí se vrhli do dětského sóla, aby si se všemi dětmi v kole zatančili. Děti i přihlížející tuto část odpoledne rádi uvítali. Atmosféra i na sále zůstala kamarádská, o čemž svědčí i fakt, že se nikdo nepustil do kradení svíčky. Buďto zloději z minulých let dospěli do věku sklerózy, nebo pomohla starostova artikule, že je ostuda, aby svíčku z věnce kradli domácí. Tak či tak, byl opět důvod k radosti. Jen tak dál.

„Hody byly, hody budó.“ Už za rok. Pokud se mezi vámi nachází budoucí stárek či stárka, nečekejte, zda vás Habřék objeví, a dejte o sobě vědět, ať si příští rok užijeme minimálně tak dobré hody, jako byly ty letošní.